تاریخ رهبران ایران کتابخوان حرفه‌ای مانند مقام معظم رهبری ندیده است

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به صدها و هزاران رمانی که مقام معظم رهبری در طول حیاتشان مطالعه کرده‌اند، تاکید کرد: تاریخ رهبران ایران زمین کتابخوان حرفه‌ای مثل ایشان به خود ندیده است.

به گزارش خبرنگار مهر، هفتمین جشنواره کتاب و رسانه ملی و دوازدهمین جشنواره کتاب و رسانه برتر، چهارشنبه‌شب 29 آبان با معرفی برگزیدگان خود طی مراسمی با حضور سید عباس صالحی معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جمعی از مسئولان این وزارتخانه و همچنین تعدادی از کارشناسان رسانه در پژوهشکده فرهنگ، هنر و معماری به کار خود پایان داد.

سیدعباس صالحی معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در سخنانی در این مراسم با اشاره به اهمیت رسانه ها در عطف توجه جامعه به مساله کتاب گفت: بخشی از کارکردهای رسانه نیازآفرینی و نیازگستری است. باید پرسید چقدر محصولات ما توسط رسانه‌ها نیازمندی و یا نیازگستری شده است؟

وی ادامه داد: برای اینکه بذر نیاز به کتاب کاشته شود و به بار بیاید، باید اذعان کنیم که در حوزه کتاب کارهای کمتری شده است.

این مقام مسئول در وزارت ارشاد کارکرد دیگر رسانه‌ها را اطلاع رسانی عنوان کرد و یادآور شد: مردم باید بدانند کالایی به نام کتاب هست و اهمیت هم دارد تا آن گاه سراغش بروند. ما چقدر در حوزه اطلاع رسانی کتاب در رسانه‌های تصویری، مکتوب و شنیداری فعالیت کرده‌ایم و این فعالیت دلنشین بوده و نه اطلاع رسانی مشمئز کننده؟

صالحی گفت: کارکرد دیگر رسانه‌ها نقد است. آن‌ها باید فرصت نقد کتاب را در جامعه ایجاد کنند. چقدر نقد جدی در عرصه‌های تصویری، شنیداری و مکتوب وجود دارد؟ باید گفت که این بسیار کمرنگ است.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین با اشاره به کارکرد دیگر رسانه‌ها یعنی کارکرد آموزشی، این سوال را مطرح کرد که: چقدر رسانه‌های ما به آموزش دانش و مهارت تولید کتاب و نیز دانش و مهارت کتابخوانی پرداخته‌اند؟

وی در ادامه با اشاره به خاطره‌ای از رهبر معظم انقلاب ایشان را یکی از کتابخوانان حرفه‌ای در ایران نامید و افزود: تاریخ ایران زمین کتابخوان حرفه‌ای مثل ایشان ندیده است. ایشان می‌گفتند در دوران مبارزات انقلاب چون فرصتی برای مطالعه فراهم نمی‌شد و عموماً صبحگاهان و زمانی که برای نماز بر می‌خاستند، به مطالعه کتاب می‌پرداختند.

صالحی نیاز به تبادل تجربه در ارتباط با دانش تولید کتاب و مهارت‌های کتابخوانی را از اولویت‌های رسانه‌ها در این زمینه نامید و گفت: البته بخشی از کارکرد رسانه‌ها هم پر کردن اوقات فراغت است. من در این زمینه برنامه خوب رادیو هفت را مثال می‌زنم؛ انصافاً قوی عمل می کند.

معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: یکی از کارکردهای رسانه کمک به حل مسایل اجتماعی است که می‌تواند خیلی از مسایل کتاب و کتابخوانی را برای ما به امری جدی تبدیل کند تا بتوان از این طریق به حل این مشکلات هم اندیشید.

وی تاکید کرد: کل فرآیند نشر از تولید تا کتابخوانی نشان می‌دهد که اگر رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های تصویری به کمک کتاب بیایند، کار کتاب روان‌تر و راحت‌تر خواهد شد.

صالحی همچنین گفت: حوزه کتاب در رسانه‌ها نیازمند خبرنگاران خوب و حرفه‌ای است و به نظر می‌رسد آن‌ها نسبت به حوزه‌های دیگر خبری، باید هم حرفه‌ای‌تر و هم به روز تر باشند.

وی خواستار تخصصی شدن خبرنگاران کتاب و افزایش میزان کتابخوانی و مطالعه آن‌ها شد و افزود: نزدیک کردن خبرنگاران کتاب با کانون‌های کتاب، چه کانون‌های دولتی و چه کانون‌های خصوصی یک ضرورت است.

صالحی ابراز امیدواری کرد: با تشکیل دبیرخانه دایمی برای جشنواره کتاب و رسانه برتر و همچنین جشنواره کتاب و رسانه علمی، این امکان پدید بیاید که وضعیت کتاب در رسانه در طول سال رصد شود.

در این برنامه همچنین رضا معصومی از داوران جشنواره کتاب و رسانه برتر در سخنانی با بیان این که اطلاع رسانی کتاب در حال حاضر در وضعیت قابل قبولی است، در عین حال کیفیت آن را نامطلوب توصیف کرد و گفت: متاسفانه همپای این رشد کمی، توسعه کیفی در امر اطلاع رسانی حوزه کتاب ایجاد نشده است.

وی از این‌که به گفته او خبرنگاران حوزه کتاب آشنایی چندانی با ساختارهای تولید کتاب و فرآیند آن ندارند، ابراز تاسف کرد و افزود: سال 82 بحث آموزش خبرنگاران حوزه کتاب در معاونت فرهنگی وزارت ارشاد مطرح شد که متاسفانه به سرانجامی نرسید، ولی امیدوارم این بحث در دولت جدید جدی گرفته شود.

معصومی همچنین بر لزوم پیگیری طرح مسکوت مانده تشکیل انجمن خبرنگاران حوزه کتاب را تاکید کرد.

 

/ 0 نظر / 21 بازدید